Tehnoloogia- ja IT-infrastruktuuri teenuseid pakkuv kontsern Novian sai tänavu esimesel poolaastal 16,4 miljonit eurot kogutulu. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on see vähenenud 11,1%. Kontserni EBITDA ulatus 1,1 miljoni euroni, eelmise aasta samal perioodil oli see 0,2 miljonit eurot. Aruandeperioodi ärikasum ulatus 0,6 miljoni euroni, 2023. aasta esimesel poolaastal fikseeriti 0,3 miljoni euro suurune tegevuskahjum. Aruandeperioodil teenisid Novian kontserni ettevõtted 12,6 miljonit eurot ehk 77% tuludest Leedus, kokku arendas kontsern projekte 36 riigis üle kogu maailma.
„Esimese poolaasta tulemused peegeldavad meie tööd – tugevat vundamenti, mis annab väljavaateid äritegevuse edasiseks kasvuks. Usume, et meie ettevõtete ja spetsialistide asjatundlikkus võimaldab meil ka edaspidi edukalt vastata klientide vajadustele ja arendada tõhusaid uuendusi ning nõustamistegevust,“ ütleb Novian kontserni tegevjuht Tomas Vitkus. Tema sõnul jätkavad ettevõtted aktiivset koostöövõimaluste tutvustamist paljudes IT-valdkondades ning aasta keskel sõlmitud uued lepingud ja võidetud hanked lubavad oodata tulu- ning kasuminäitajate kasvu.
Noviani strateegilistes ärivaldkondades viisid grupi tarkvaraettevõtted sel aastal ellu olulisi projekte tervishoiu, maksu- ja kontohalduse vallas ning jätkasid projekte kaitse-, lennundus- ja muudes valdkondades.
„Meil on hea meel, et digiretsepti projekt on edukas ning võimaldab Leedu elanikel dokumendi ettenäitamisel osta retseptiravimeid Lätis, Poolas, Hispaanias, Kreekas ja Portugalis ning nendest riikidest saabujatel omakorda Leedus. Praegu tegeleme selle võimaluse laiendamisega kõikidesse Euroopa Liidu riikidesse. Jätkame kaheksa kaitsevaldkonna projekti elluviimist, mis nõuavad uut lähenemist kõrgtehnoloogia rakendamisel. Innovaatilisusega paistab silma ka Leedu tollile loodav tehisintellektil põhineva röntgenipildi analüüsisüsteem,“ räägib Tomas Vitkus.
Teiste IT-teenuste osas paistis Novian Technologies silma keskendumisega konsultatsiooniteenustele. „Oleme edukalt osalenud avaliku sektori hangetel pilvandmetöötluse arhitektuuri ja hankenõustamise vallas, mis on meie teenuste oluline osa ja kinnitab meie tehnoloogilisi pädevusi,“ ütles Novian Technologiesi tegevjuht Gytis Umantas. Ettevõte pakub neid teenuseid Euroopa ja Aafrika riikides.
Tema sõnul paistavad oma mahu poolest silma ka juuli alguses sõlmitud lepingud, mille raames tarnib Novian Technologies enam kui 600 riigi koolile 14 500 sülearvutit. Samuti on ettevõtte eesmärgiks laiendada kriitilise tähtsusega IT-taristu teenuseid, eriti hallatavate teenuste mudeli raames, mis pakub valikut asjakohaste teenusepakettide ja tingimuste vahel. „Läbi viidud struktuurimuudatused võimaldavad meil ühendada kliendile olulised kompetentsid, tagades seeläbi tõhusama sisemiste protsesside ja teenuste osutamise koordineerimise. See võimaldab meil edaspidi keskenduda oma konsultatsiooniteenuste laiendamisele,“ ütles juht.
Kõrgjõudlusega andmetöötluse (HPC, inglise keeles high performance computing) valdkonnas pakub Novian Technologies ilma ennustamise ja kliimamuutuste modelleerimise lahendusi. Neid saab kasutada koos varajase hoiatamise süsteemidega. Pilvandmetöötluse valdkonnas on üha aktuaalsem juurutada konteinerplatvorme, mis võimaldavad infosüsteeme ja rakendusi kiiremini ja lihtsamalt uuendada.
Digiteerimisel keskendusid Noviani ettevõtted jätkuvalt peamiselt arhiivi- ja meediaprojektidele. Uutest projektidest paistis silma Eesti nõukogudeaegse kultuuriarhiivi digiteerimine, mille valmimisel avaldatakse riigi rahvusarhiivi kodulehel 2 miljonit toimikut. Jätkatakse Sint Maarteni digiteerimiskeskuse loomist, aidates sellega kaasa riigi avalike teenuste tõhustamisele.
Noviani kontserni kuuluvad Leedu ettevõtted Novian Technologies, Novian Systems ja Novian Pro, Eesti ettevõtted Novian Eesti, Moldova ettevõte Andmevara, Norra ettevõte Zissor, Rwanda ettevõte Norway Registers Development Rwanda. Noviani kontsern kuulub infotehnoloogiaäridesse investeerivale ettevõttele INVL Technology.