Leedu elanikud, kellele on Leedus väljastatud digiretsept, saavad muudes Euroopa Liidu riikides reisides, töötades või õppides sealt vajalikke ravimeid osta. Samuti saavad vastavate Euroopa riikide patsiendid Leedu apteekidest ravimeid osta. Seda võimalust pakkuva infosüsteemi on Leedu registrikeskuse tellimusel arendanud ja ellu rakendanud IT-ettevõte Novian Systems.
Ajakohane ja üha täienev loetelu ELi riikidest, kus Leedu elanikel on võimalik elektroonilist retsepti kasutada, on leitav siit (leedukeelne).
Olukord
Leedu ja teiste riikide elanikud reisivad tänapäeval üha enam. Leedu riikliku andmeagentuuri järgi külastas Leedut aastatel 2022–2023 rohkem kui 1 mln turisti aastas ning Leedust välja reisivate inimeste keskmine arv küündis üle 700 000. Osa neist reisis Euroopa riikidesse ja saabus sealt. Lisaks sellele töötab või õpib osa Leedu ja välisriikide kodanikke välismaal.
Tänu terviseteenuste digitaliseerimisele saab Leedus digiretsepti kasutada alates 2015. aastast. Ainuüksi 2023. aastal kirjutati välja umbes 20 mln digiretsepti. Sellegipoolest said Leedu elanikud välisriikides kuni 2024. aastani kasutada ainult paberretsepti. Ka Leetu saabunud muude riikide elanikud ei saanud Leedus digiretsepti kasutada.
Probleem
Et Leedu elanikud saaksid kasutada digiretsepte teistes EL-i riikides, tuli olemasolev Leedu digiretseptide süsteem integreerida ELi ühtsesse e-tervise digiteenuste taristusse (ingl eHDSI ehk eHealth Digital Service Infrastructure).
See taristu, mida nimetatakse ka MyHealth@EU, hõlmab uusi piiriüleseid elektroonilisi tervishoiuteenuseid 25 ELi riigis. See võimaldab tervishoiu- ja farmaatsiaspetsialistidel igal ajal ja kõikjal ELis turvaliselt ja lihtsalt meditsiiniandmetele ligi pääseda.
Leedu pidi välja töötama Leedu riikliku e-tervise kontaktikeskuse infosüsteemi (ingl Lithuanian National e-Health Contact Centre Information System, LNHCC IS) ning integreerima selle ELi e-tervise digiteenuste taristusse.
Lahendus
Selle projekti raames loodi Leedu riikliku e-tervise kontaktikeskuse infosüsteem, mis on osa e-terviseteenuste ja koostöö taristu infosüsteemist, ning integreeriti see ELi ühtsesse e-tervise digiteenuste taristusse.
Uue infosüsteemi eesmärk on digiretseptide, ravimite väljastusdokumentide ja patsientide koondandmete vahetus muude Euroopa Liidu riikidega, millel on samasugused ELi taristusse integreeritud kontaktikeskused.
Uue süsteemi väljatöötamise, rakendamise ja ELi e-tervise digiteenuste taristusse integreerimise projekti viis registrikeskuse tellimusel ellu Novian Systems. Projekti käigus tehti ühtlasi koostööd Leedu Vabariigi Tervishoiuministeeriumiga.
Projekti käigus juhindusid Novian Systemsi spetsialistid ELi terviseandmete vahetuse taristu funktsionaalsetest ja tehnilistest nõuetest ning õigusaktidest.
Uue funktsionaalsuse integreerimiseks olemasoleva süsteemi moodularhitektuuri anti sellele autonoomsus ja see eraldati põhisüsteemist, säilitades samal ajal süsteemide ühilduvuse ja tagades rangeimad turvanõuded. See võimaldas süsteemi kergesti hallata ja värskendada, mõjutamata kogu süsteemi tööd, samuti tagada optimaalne jõudlus.
Oluline on ka see, et uut süsteemi saab väga hõlpsalt laiendada ja see on ette valmistatud suure koormuse talumiseks, mis võimaldab sujuvat tööd isegi kasutajate hulga kasvades. Süsteemi turvalisus on tagatud eri tasanditel alates autentimisest ja autoriseerimisest kuni andmete krüptimise ja auditeerimiseni.
Projektis kasutatud terviseandmete vahetusprotokollid HL7 FHIR ja CDA võimaldavad eri süsteemide vahel tulemuslikult ja usaldusväärselt andmeid vahetada, tagades ulatusliku ühilduvuse ja arendusvõimalused.
Tulemus
Loodud süsteem võimaldab Leedul vahetada kogu ELiga digiretseptide andmeid ja muud asjakohast teavet.
Nii saavad Leedu elanikud, kellele on väljastatud elektrooniline retsept, isikut tõendava dokumendi esitamisel osta vajalikke ravimeid muudes ELi riikides, kellega Leedu on piiriülese digiretsepti teenuse rakendanud.
Samamoodi saavad nende ELi riikide patsiendid, kellega Leedu digiretseptide andmeid vahetab, osta digiretseptiga määratud ravimeid Leedu apteekidest. Muu ELi riigi elanik peab farmaatsiaspetsialistile esitama isikut tõendava dokumendi ja/või muu dokumendi või täiendava teabe vastavalt selle riigi nõuetele, kus digiretsept on väljastatud (riikide ja piiriülese digiretsepti teenuse kasutusvõimaluste ajakohastatud loendi leiab siit).
2024. aasta lõpu seisuga saavad Leedu elanikud piiriülest digiretsepti kasutada Lätis, Poolas, Hispaanias, Kreekas, Portugalis ja Eestis. Sama võimalus on ka nimetatud riikide elanikel Leedus. Süsteemis osalevate riikide loend üha kasvab.